Paylaş

Günümüzde hızla artan teknolojik gelişmeler ve haberleşme alanındaki ihtiyaçlar sonucunda doğmuş olan bu mühendislik dalı iki mühendislik dalının birleşiminden oluşmaktadır; Elektronik Mühendisliği. Elektrik elemanlarının fiziği ve üretim teknolojisi, sistemlerin çalışma prensipleri ile birlikte tasarımıyla uğraşan; Haberleşme Mühendisliği ise telekomünikasyon sistem ve merkezlerinin tasarımı ile ilgilenen mühendislik dalıdır.

Hangi Alanlarda Çalışılır? Video, ses gibi bileşenlerin işlenmesi, iletilmesi, çözümlenmesi işlevlerini yerine getirecek sistem tasarımları ve uygulamaları, Elektronik Haberleşme Mühendisliği elektro-magnetik alan ve dalga kuramları, antenler ve üretim teknolojileri konularında çalışılır.

Mühendislik Eğitiminin Amaçları Telefon, uydu ve benzeri haberleşmelere, elektrik ile çalışan ve tıptan ev teknolojilerine kadar hemen hemen her alan alanda kullanılan cihazların üretimi ve bu cihazların çalışma sistemlerinin tasarlanması ile birlikte geliştirmesi konusunda.  yetkin kişi olma bu mühendislik dalının eğitim amacıdır. Bu eğitimi alan kişilerin fizik konularında. Özellikle elektrik konularına ilgili, göz-el koordinasyon yeteneği yüksek, tasarım geliştirme ve uygulama aşamalarını planlanmasını sağlayabilecek, yaratıcı kişiler olmaları beklenir.

Elektronik Haberleşme Mühendisliği

Yurtiçinde Hangi Üniversitelerde Eğitim Alınabilir? İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kocaeli Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi ve Namık Kemal Üniversitesinde eğitim alınabilir. Lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler Mühendis unvanı alır.

İş İmkanları Teknolojik gelişmelerin giderek arttığı günümüzde bu dalda çalışacak olan mühendisler için kariyer alanlarını oldukça geniş bir yelpazede sunmak mümkün. Bu alanlardan bazıları; Elektronik Haberleşme Mühendisliği bilişim teknolojileri, proje tasarımı ve projelendirme, tıbbi cihazların tasarımı ve kurulumu, test, ölçüm ve benzeri elektrikli aletler. Güvenlik teknolojileri tasarımı ve kurulumu, ses sistemleri, video sistemleri, yazılım uygulamaları ve geliştirilmesi, internet hizmet sağlayıcıları, görüntü sistemleri çözümlemeleri, AR-GE uygulamaları, teknik danışmanlık gibi alanlarda çalışma imkanı ile birlikte yöneticilik de yapabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here