Paylaş

Yenilenebilir Enerji naturel süreçlerde geçindiren enerjiden elde edilmiş enerjiye yenilenebilir enerji denilmektedir. Enerji Kimlik Belgesi Bu enerjinin ortalama %80’i fosil yakıtlardan elde edilmektedir. Bu kaynak, kömür ve petrole olan bağlılığı büyük ölçüde azaltıyor.
Yenilenebilir enerji kaynaklarına şu şekilde örnek verebiliriz: Hidrolik, Rüzgâr, Hidrojen, Okyanus Enerjisi ve Biyokütle. Sanıldığının aksine yenilenebilir enerji kaynakları bitmez. Dalga, rüzgâr, su ve güneş gibi kendini sürekli olarak yenileyebilen kaynaklardan üretilmektedir. Zaman içinde bitmez ve tükenmez. Kendini devamlı olarak yenileyebilir.
Yenilenebilir Enerji Kaynakları hakkındakiYenilebilir enerji kaynaklarını şu şekilde açıklayabiliriz:

Enerji Kimlik Belgesi

Güneş Enerjisi: Güneş, evrende bulunan tüm gezegenler için enerji kaynağıdır. Dünyamız için olmazsa olmaz bir kaynaktır. Yaz aylarında sağlamış olduğu pratiklik sayesinde maddi anlamda bizlere büyük yardımları bulunmaktadır. Güneş panelleri sayesinde evin sıcak su ihtiyacı karşılanabilir.
Rüzgâr Enerjisi: Bu enerji kaynağı aslında güneş enerjisi olarak belirtebiliriz. Karalar ve denizler aynı oranda ısınmamaktadır. Bu da rüzgârı meydana getirmektedir. Rüzgâr İlk olarak mekanik enerjiye daha sonrasında da elektrik enerjisine dönüşür. Bu enerjinin kuvveti ise, rüzgârın esme derecesine bağlıdır.

Biyoenerji: Tükenmez enerji kaynakları arasındadır. Her yerden elde edilir. Günümüzün en önemli enerji kaynakları arasında yerini alır. Bu enerji deposunı buğday, mısır, otlar, hayvan dışkıları, sebze ve meyve atıkları oluşturur.
Jeotermal Enerji: Kelime anlamı olarak Jeotermal, yer ısısı anlamına geliyor. Yerde bulunan çatlaklardan sular magma tabakasına iner. Magmada ısınan su, buğu olarak yeryüzüne ulaşır. Enerji Kimlik Belgesi Burada da pek çok enerji kaynağı olarak kullanılabilir.
Hidroelektrik Enerjisi: Bu enerjinin temelinde, akan suyu elektrik enerjisine dönüştürmek bulunuyor. Bu enerji türü özellikle yükseltinin fazla olduğu yerlerde elde edilmektedir. Buradan suyun akışı hızlı olacağı için, enerji daha kolay bir halde elde edilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here