Paylaş

Hizmetin Temel Ayırt Edici Özellikleri

Hizmetler genellikle satın alınmadan önce görülemez, tadılamaz, hissedilemez, duyulmaz ya da koklanamaz. Potansiyel müşteri, Hizmet Sektörü Özellikleri hizmeti sunmadan önce hizmeti algılayamaz. Hizmet Sektörü Özellikleri Araba tamirinin birçok müşterisi için, örneğin hizmet tamamen somut değildir, çoğu zaman ne yapıldığını göremez ve pek çoğu ne yapıldığını değerlendiremez.

Tüketici bazen hizmetin alınmasından önce ve hatta sonra alınmasından sonra ne olduğunu bilmek ve anlamakta zorluk yaşar. Hizmet sağlayıcının zorluğu, hizmetin daha somut hale getirilmesi için gerekli olan kapsamı ve yönetim eylemini belirlemektir.

Hizmet Sektörü Özellikleri

Tüketicilerin satın alma işleminden önce taleplerini doğrulamak için hizmet sektörü için kullanabilecekleri somut bir özellik yoktur. Güvenilirlik, kişisel bakım, personelin dikkati, dostluğu vb. gibi hizmetleri tanımlayan somut olmayan özellikler ancak bir hizmet satın alındıktan ve tüketildikten sonra doğrulanabilir.

 Hizmet Pazarlama Programının Önemli Bir Parçasıdır

Bu nedenle, fiziksel kanıtların eklenmesi ve güçlü markaların geliştirilmesi gibi yollarla tüketici belirsizliğinin azaltılması gerekir. Fiziksel mallar ve hizmetler arasında üretim ve tüketim sırası açısından belirgin bir ayrım vardır.

Mallar ilk üretilir, sonra depolanır ve sonunda satılır ve tüketilirken, hizmetler önce satılır, daha sonra üretilir ve tüketilir. Hizmet Sektörü Özellikleri Birçok hizmetin üretimi için (örneğin danışmanlık, müzeler, kuaförlük, tren seyahati, oteller) müşteri fiziksel olarak mevcut olmalıdır.

Bazı hizmetler, müşterinin varlığının isteğe bağlı olduğu durumlarda üretilebilir ve teslim edilebilir; halı temizleme, sıhhi tesisat hizmetleri gibi. Diğer hizmetler yazılı iletişime daha fazla güvenebilir. Hizmet Sektörü Örneğin uzaktan eğitim kursu ya da teknoloji. Temasın doğası ve kapsamı ne olursa olsun, üretim ve tüketimin ayrılmazlığı potansiyeli devam etmektedir.

Hizmet Sektörü

Müşterinin, hizmetin üretilmesi ve sunulmasına dahil olması, hizmet sağlayıcının nelerin üretildiği ve nasıl üretildiği konusunda özen göstermesi gerektiği anlamına gelir. İkinci görev, özellikle önemlidir. Öğretmenlerin, doktorların, bankacıların, avukatların, araba tamircilerinin, kuaförlerin müşterinin huzurunda nasıl davranmaları, tekrar iş yapma olasılığını belirler.

 Hizmette Değişkenlik

Hizmetin kalitesini kimin ne zaman ve nasıl sağlandığı gibi, kimin sağladığına bağlı olarak değişebilir. Bir otel, hızlı ve verimli bir hizmet sunar ve bir başkası yavaş ve verimsiz bir servis sunar. Belirli bir otel içinde, bir çalışan kibar ve yardımsever, diğeri ise kibirli ve engelleyicidir. Bir çalışanın içinde bile bir gün boyunca performansta değişiklikler olabilir.

Değişkenliği azaltmak, nedenleri belirlemeyi içerir. Bir çalışanın belirleyici özelliği seçim aşamasında tespit edilmesi çok zor olan uygunsuz kişilik özelliklerinden kaynaklanabilir. Hizmet Sektörü Özellikleri Bu konuda yapılabilecek çok şey bulunmamaktadır. Örneğin, yetersiz eğitim ve denetim, iletişim ve bilgi eksikliği ve genellikle düzenli desteğin eksikliği bu nedenler arasında sayılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here