Paylaş

İnsanoğlu var olduğu zamandan beri barınma ihtiyacı duyar. Barınmanın dışından ulaşım ihtiyacı duyar. Bu gibi ihtiyaçlarının hepsini inşa ederek karşılar. İnşaat Mühendisliği Programının Amacı Nedir? Mühendisliğin en temel dalı İnşaat mühendisliğidir. Çünkü her şey inşa etmeyle başlar ve başlamıştır.

İnşaat Mühendisliği Programının Amacı Nedir?

İnşaat mühendisliği çok geniş bir kapsama sahiptir. İnşaat mühendisliği programı çok geniş kapsamlıdır. Bunlardan bazıları, çevre mühendisliği, yapı mühendisliği, baraj mühendisliği, deprem mühendisliği, ulaşım mühendisliği, su mühendisliği, trafik mühendisliği ve kıyı mühendisliğidir.

 İnşaat Mühendisliğinin Temel Dersleri

İnşaat mühendisliğinde temel olarak ilk sene matematik ve fizik dersleri verilir. Bu derslerin yanında ise jeoloji, kimya ve bilgisayar programlama dersleri verilir. İkinci sene ise inşaat mühendisliğinin en temel dersleri verilmeye başlanır. İnşaat Mühendisliğinin Temel Dersleri Bu derslerden bazıları ise mühendislik mekaniği, mukavemet, yapı malzemeleri, yapı statiğidir. Üçüncü yıl dersler en ağır olduğu döneme girer. Daha çok alan dersleri ve alt dal dersleri verilmeye başlanmıştır.

Zemin mekaniği, yapı dinamiği, akışkanlar mekaniği ve en önemlisi betonarme dersi üçüncü sınıfta verilmeye başlanır. Betonarme dersi inşaat mühendisliğinin en temel ve en gerekli, dersidir. Betonarme bilmeyen bir inşaat mühendisi tam olarak inşaat mühendisi olmuş sayılmaz. İnşaat Mühendisliği Programının Amacı Nedir? Son sene yani dördüncü sene ise inşaat mühendisliği öğrencilerine genel olarak program dersleri verilir. Yanına da çelik yapılar, çelik yapıların tasarımı, deprem mühendisliği gibi dersler eklenir. Amaç en başından sonuna kadar planlı ve düzenli bir şekilde bu programı öğrenciye verebilmek ve verimli bir inşaat mühendisi yetiştirmektir.

 İnşaat Mühendisi İş İmkanı

İnşaat mühendisleri mezun olduktan sonra kolaylıkla iş bulabilirler. İsterlerse KPSS ile devlet memuru olarak atanabilirler. İsterlerse mezun olduktan sonra özel firmalarda mühendis olabilirler. İsterlerse yüksek lisans yapıp üniversiteler de akademik kariyer yapabilirler. İsterlerse de şantiye şefi olabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here