Paylaş

İnşaatlarda yapı planlaması; neyin, ne zaman, nerede, nasıl ve kim tarafından yapılacağının işe başlanmadan önce belirlenmesidir. İnşaat Yapı Planına Uymazsa Ne Olur Planlama, proje yönetiminin 6 değişik fonksiyonlarından ilkidir.

İnşaat Yapı Planına Uymazsa Ne Olur

 -Planlama

 -Organizasyon

 -Yürütme

 -Kontrol

 -Koordinasyon, eşgüdüm

 -Yönetici yetiştirilmesi

Sadece bu konu başlıklarından anlaşılacağı gibi planlama olmazsa işte olmaz. İnşaat yapı planına uymazsa ilerlemesi ve tamamlanması söz konusu değildir. İnşaat Yapı Planına Uymazsa Ne Olur Planlama yapılmadığı takdirde gelecekteki tehlikeleri görmek mümkün olmayabilir.

 Planlama Nedir?

Neyin, niçin, neden ve nasıl yapılacağını gösteren, projedeki işlerin ve çalışanların yönetimini belirleyen planlama çalışmaları yapılmazsa, projenin başarılı bir biçimde yürütülmesi ve sonuçlandırılması pek mümkün değildir. Yapının planlanması, proje planın geliştirilmesinde, İnşaat Yapı Planına Uymazsa Ne Olur işçilerin görev ve sorumluluklarının belirlenmesinde, zaman cetvelinin oluşturulmasında, gelir giderlerin hesaplanarak bütçe oluşturulmasında çok önemli bir rol oynar.

 

 İnşaat Planlamada Maliyetin Önemi

 

Bir yatırımın planlanmasında, yatırım unsurlarını oluşturan ana faaliyet, süre, maliyet ve kapasite bakımından programa gösterdiği etkinin miktarının bilinmesi çok önemlidir. Yapı planı bu etkileri ortaya sunar. Bu etkilere göre yönetici programını, kullanılacak malzemeleri, gereken işçi ve işçiliği, gelir gider tablosunu kolaylıkla oluşturur.

Yatırımın istenilen süre içerisinde ekonomik olarak gerçekleştirilmesi için nelerin daha kontrollü yapılması gerektiği önceden bilinmelidir. Planlama burada devreye girer. Yapıdaki önceliklerin belirlenmesini sağlar. İlk hangi işlerin yapılacağını, inşaata hangi ustaların ve malzemelerin gireceğinin belirlenmesinde büyük bir rol oynar.

 

 İnşaat yapı planına uyulmadığı takdirde neler olur?

 

– Zaman kontrolü yitirilir ve emek savrukluğu üst düzeyde olabilir.

– Yöneticinin kontrolü ve dikkati başka alanlara yöneleceğinden işçiler arasındaki uyumlu çalışma ve uzlaşma ortamı kaybolabilir.

– Olumsuz etkenlere karşı öngörü olmayacağından oluşan tehditlere karşı önlem alınamaz.

– Denetim konusunda zorluklar yaşanır.

– Disiplin kontrolü sağlanamaz.

– Amaçtan sapma olur.

– İş istenilen sürede bitirilemez.

– Zaman probleminden kaynaklı mali problemler ortaya çıkar.

– Müşteri memnuniyetsizliği oluşur.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here